Anasayfa | Hakkımızda | Eğitimler | Eğitmenler | Etkinlik Takvimi | Medya | Bize Ulaşın
  Farkındalık Bizi Kim Yapar?

Paylaş
 

Gerek zihin ve duygu dünyamızda, gerekse hayat planımızda değiştirmek istediğimiz her ne varsa, bunun öncülü ve ilk adımı ‘farkındalık’tır. Kim olduğumuza, hangi kişilik özelliklerine sahip olduğumuza, kendimizle özdeşleştirdiğimiz duygulara dair edindiğimiz farkındalık; bizi bu hayatta olmak istediğimiz kişiye, yaşamak istediğimiz şartlara götüren ilk adımdır. Kendini bilmeyen, nereye gideceğini hiç bilemez. Hedef tayin edemez, adımlarını seçemez, içsel rehberliğini zihninin gevezeliğinden ayırt edemez. Söz konusu farkındalık hali, ömürlük hasadın atılan ilk tohumudur ve bu tohum altın değerindedir.

Peki nedir farkındalık?

An içerisindeki farkındalık tam şu anda nerede, ne yapıyor olduğunu bilmek; etrafında olup bitenin içinde boğulmamak ve her ne oluyorsa buna karşı aşırı reaksiyonel olmamak demektir. Yani bir anlamda, şu anda olup bitene dikkatinizi yargısızca verdiğiniz zaman ortaya çıkan haldir. Yani kendi zihnimizi, hislerimizi herhangi bir yargı taşımadan, iyi-kötü, olumlu-olumsuz, doğru-yanlış gibi bir ayrıma gitmeden gözlemleyebilmek. Bir anlamda kendimize ve bulunduğumuz ana uzaktan bakabilmek, kendi o anki varlığımızın gözlemcisi olmak.

Zamana yayılmış farkındalık ise an içerisideki farkındalık konusunda eğitimli bir zihnin ulaşabileceği bir bilinç düzeyini ifade eder. Bu seviyede bilinç düzeyinde olan kişi duygularının ayrımındadır ve duygu durumu hâkimiyetine sahiptir. Kişi, içsel analiz yeteneği gelişkin, tepkisellikten uzak, düşünce modelinin ve duygu durumunun dış dünyadaki yansımaları konusunda fikir sahibidir. Farkındalık içsel bir durum olmanın ötesine geçip, eylemlerde kendini gösterir hale gelmiştir.

Böyle bir farkındalık düzeyi kişiyi, olaylar tarafından savrulmaktan, başkaları tarafından manipüle edilmekten, gerçek arzularını seslendirememekten muhafaza eder. Kişinin kısırdöngüden çıkması için gerekli olan gücü ve görebilme yeteneğini bahşeder. Ve güzel olan şu ki, beyin bu konuda eğitilebilir. Diğer bir deyişle kimse “böyle gelmiş, böyle gider”ciliğin esareti altında yaşamak zorunda değildir. Bundan sonrası tam da sizin istediğiniz gibi olabilir. Düzenli bir süre devam edilen çalışmalarla bu farkında olma yetisini kazanabilir ve geliştirebilirsiniz.

Bunun en güzel yolu günlük, ufak farkındalık egzersizleriyle başlamaktır. Bu odaklanma ve kendini gözleme anlarının tartışmasız en iyi aracı ‘nefes’le çalışmaktır. Nefes tüm kognitif ve spiritüel çalışmaların kalbinde yer alır. Çağımızın bilim adamları da, kadim bilgelik ve bunun aktarıcılarıyla aynı fikirde olacaklar ki, Harvard’dan UCLA’ya birçok üniversitede bu konuda araştırmalar yapılıyor olup, farkındalık yetisinin pratik edilebilmesi ve geliştirilebilmesi için çeşitli nefes egzersizleri önerilmektedir.

Bizim Nefes Okulu olarak yıllardır nefes farkındalığı konusunu anlatırken kullandığımız, bilimsel araştırma bulgularıyla önemini fark edildikten sonra, bilim adamlarınca’“mindful breathing[1]’” diye adlandırıp, aktarılan bir çalışmadan bahsetmek istiyorum. Yapılan bilimsel araştırmalarda nefes farkındalığının kazanımlarını o kadar güçlü ve etkili bulunmuştur ki, çok kesin bir nefes farkındalığı, mutluluk pratiklerinin olmazsa olmazı olarak ortaya konmuştur. Farkındalıklı solunum, kişi bir kere bu tekniği öğrendiği zaman, her yerde ve her anda uygulayabileceği, birçok pozitif nöropsikolojik değişime sebep olan, herkese açık bir uygulamadır. Farkındalıklı solunum yapıldığında elde edilen kazanımlara bir örnek olarak, 2006 yılında, McGill Üniversitesi’nde,  Blaine Ditto tarafından yürütülen çalışma verilebilir. Bu araştırmada sempatik ve parasempatik sinir sistemimiz üzerinde önemli etkilere sahip olan Vagus sinirine ait ritme (vagal tone) ulaşmak amacıyla nabız, kalp-solunum ritmi ve ritim bozuklukları ölçülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre nefes farkındalığı çalışmaları yapan kişilerde, bu egzersizler sırasında, çok daha yüksek (pozitif) bir vagus siniri ritmi (vagal tone) gözlemlenmiştir. Bu da, duyguları yönetme konusunda daha becerikli, odaklanma yeteneği yüksek, sosyal ve kişilerarası iletişim konusunda daha yetkin olmak demektir. Sadece nefes alıp vererek mi? Kim istemez!

Öyleyse şimdi, bir nefes farkındalığı egzersizini, daha önce nefesiyle hiç çalışmamış olan kişilerin de rahatlıkla anlayabileceği ve uygulayabileceği şekilde, basit bir dille aktarmaya çalışacağım. İdeal olarak çalışmayı oturma pozisyonunda (bir sandalyede sırtınız dik bir şekilde) ya da dilerseniz yogadaki lotus pozisyonunda gerçekleştirmeniz mümkün.

Sırtınızın dik, boynunuzun ve omuzlarınızın gevşek ve bedeninizin rahat bir pozisyonda olduğundan emin olun. Omurganızda herhangi bir eğrilik olmaması özellikle önemlidir. Gözlerinizin kapalı olması, bilhassa çalışmaya yeni başladığınız dönemlerde odaklanmanızı kolaylaştırır. Ağzınızdan güçlü bir şekilde nefes vererek ciğerlerinizdeki tüm havayı boşalttıktan sonra, 3 saniyede (içinizden 3’e kadar sayarak) burnunuzdan derin bir nefes alın, 2 saniye tutun ve 4 saniyede burnunuzdan yavaşça ve sakince nefesinizi verin. Burada nefesi bir anda alıp vermemek, nefesi belirtilen süreye yayarak alıp vermek çok önemlidir. Nefes alırken istenilen omuzları yukarı çekmek, göğsü şişirmek değil, diyafram kasını[2] kullanarak nefesi karına doğru yönlendirip akciğerlerin tam kapasite dolmasına olanak sağlamaktır. Aynı şekilde nefes verirken de yine diyafram kasının kullanımıyla karnımızın içeri doğru çekilmesi önemlidir. Bu sırada odağımız alıp verdiğimiz nefeste olmalıdır. Zihne herhangi bir düşünce geldiğinde yok etmeye çalışmadan, gelip geçmesine izin vererek tekrar nefes takibine dönülmelidir. Nefesin sıcaklığı, soğukluğu, burun kanalları ve beden içinde takip ettiği yol, onu izlemenin size ne hissettirdiği gibi konulara dikkatinizi verebilirsiniz. Odaklanma beceriniz zaman içinde gelişecektir. Mühim olan günde ortalama 20.000 kere yaptığınız bu olağan eylemin, olağanüstülüğüne şahit olmaktır. Günde beş dakika süreyle yapacağınız bu egzersizin gün geçtikçe süresini artırabilir ve kendi gelişiminize tanık olabilirsiniz. Sadece bu egzersizi sekiz hafta boyunca sürdürdüğünüzde, hem fiziksel hem zihinsel olarak elde edeceğiniz kalıcı dönüşümler ve bu farkındalıklı halin hayatınıza yansımaları dolayısıyla nefesinize teşekkür edeceksiniz.

Farkında olan, gücünü eline alandır.

Sevgilerimle,[1] Farkındalıklı nefes

[2] Nefes alırken karnımızın şişmesi ve nefes verirken karnımızın sönmesinden kasıt, diyafram kasını adeta bir akordiyon gibi kullanarak, ciğerlerimizdeki üst, orta ve alt lobların tümünün dolup, boşalmasını sağlamaktır. Yapay bir şişirme ve içe çekme hareketiyle değil, diyafram kasının doğru kullanımıyla gerçekleşir.

 
Melis Merih Kılıç | 05/12/2016

  Tüm Yazılar
"İZİN VERME" MANİFESTOSU
Öz - Merhamet: Önce Kendinize!
Farkındalık Bizi Kim Yapar?
Kalp Atış Sayısı Yaşam Süresini Belirliyor
Panik Bozukluklarda Nefes Kullanımı
Holoterapi Nefes Çalışmasında Doğum Travmasının Gözlenmesi Ve Temizlenmesi
Sıkıştırma Nefesi
Çocuklar Neden Doğru Nefes Almalı?
Nefes Sağlığınızı Test Etmek İster Misiniz?
Yağlar Vücuttan Solunumla Atılabiliyor
Nefes Refleksini Tetikleme
Derin Nefesle, Sığ Nefes Arasındaki Fark
İyi Bir Metabolizma İçin Nefes Testi
Astroloji Nedir?
Bilinçaltının Yeniden Programlanması
Nefesle Tanışmak, Yeniden ve Yeniden!...
Holoterapi Çalışmasında Bilincin Fabrika Ayarlarına Dönüşü
Göz Sinirlerinin Hassasiyetini Arttırmak
Bilinçaltı Nedir? Nasıl Değiştirilir?
Lohusalık Sendromunda Nefesle İyileşme
Sık sık esnemek bedenimizin bize gönderdiği bir ''imdat'' çağrısı olabilir mi?
Nefes Tekniklerinin Okul Başarısı Üzerine Etkisi - Gözlem
İştah kesme nefesi
Lenf Dolaşımı İçin Derin Nefes Kullanımı
Düşünce Gücünü Kuvvetlendirmek İçin Nefes Çalışması
Yöneticiler için duygusal zekanın önemi
Eski Çin Tıbbında Nefes Teknikleri
Uyku Kalitesi Ve Solunum İlişkisi
Çocuk Nefes Çalışmaları
Bolluk Bilinci Oluşturmak İçin Nefes Meditasyonu
Ciğerlerinin tamamını kullananlar daha zeki oluyor.
10 Saniye Nefesi
Nefes Uygulamalarının Beyin İşlevselliğine Etkisi
İdeal Nefes Hızı
Solunum Çalışmalarında Mineral Kullanımı
Anaerobik solunum nedir?
Konuşmanın Önemi
Ölüme Yakın Deneyimlerde Azalan CO2’in Etkisi
Mutluluk Nefesle Başlar
Bir Hayalim Var...
Derin Nefes Çalışmalarında Temel Minerallerin Desteklenmesi
Zamanı Yönetmek Için Bilinçaltını Programlamak
Nefesi eğitmek ve yeterli oksijen almak için soğuk duş
Para Başarısı
Bırak Aksın, İzin Ver Olsun
Nefes Eğitmeni Oluyorum...
Nefes Teknikleriyle Zihin Degistirilebiliyor.
Bir öğretmenin heyecan ve konuşma zorluğu hikayesi
Asidoz’a Karşı Nefes Kullanımı
Tüm Nefes Çalışmaları Yapan Dostların Dikkatine!!!
Değişmek mi, Dönüşmek mi?
60 Nefes Çalışmasında Endorfin Ve Serotonin İlişkisi
Holoterapide Anne Karnı Sürecinde Gezegen Etkilerinin Gözlenmesi
Trioid Bezi Ve Nefes İlişkisi
Beynin Performansını Artırmak için Nefes Çalışmaları
Affetmek ve Özgürleşmek
Nefes Teknikleri İle Öfke Ve Kızgınlık Kontrolü
Gözünüzün İliştiği Her Yere “NEFES AL” yazın
YOGA SANDALYESİ / BACKJACK
KONTROLLERİ BIRAKMAK
Beyin Kimyasında Düşünce ve Duyguların Oluşması
Doğal Doğum
Derin Uyku Uyumak ve Boyun Fıtığını İyileştirmek İçin Nefes Çalışması
60 NEFES ÇALIŞMASI
Nefesi Derin Alıp Uzun Vermenin Faydaları
Sigarayı Nefesle Nasıl Bıraktım?
Makrobitotik Beslenme Bize Neler Kazandırır?
Makrobiotik Beslenme Nedir?
Kabul Etme Nefesi
Röportaj: "Nefes Tekniklerinin Hayatımızdaki Önemi", Mustafa Kartal
Taşikardiyi nefesle düzeltmek
Migren Ağrılarını İyileştirmek İçin Diyafram Kullanımı
Yürüyerek Nefes Tutmayı Geliştirme Çalışması
Nefes Alma Sanatı - Mustafa Kartal' ın yeni kitabı okurlarla buluştu!
Sahiplenmeyin
Nefes Çalışmalarının Getirdikleri
NEFES TEKNİKLERİNİN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE FAYDASI
Doğru Nefes Almanın İlkeleri
Nefes Teknikleri İle İrade Kazanmak
Nefes Egitiminin Cocuklara Ne Gibi Faydalari Var?
Dogru Nefes Almanin Onemi
Bir Nefes Hikayesi
Burun Yerine Ağız Kullanmanın Olumsuzlukları
Neden Burun? Neden Diyafram?
Nefes Tutmada Diyafram Kullanimi Ve Dusunsel Antreman
Esneme Nedir?
Nefes Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Strese Karşı Senkronize Nefes Teknikleri
YÜRÜYEREK SOLUNUMU TEST ETMEK
Nefes Teknikleri Nedir?
TANRIÇA' NIN GÖZYAŞI İNCİ

  Duyurular
Mustafa Kartal ile "Olimpos Nefes Kampı" (17-18-19-20 Mayıs 2018)
İSTANBUL Sertifikalı Nefes Koçluğu Eğitimi + Sertifikalı Holoterapi Eğitmenliği ( Nefes Terapistliği ) Programı + Sertifikalı Çocuk Nefes Koçluğu Eğitimi; Eğitmen: Mustafa Kartal (Mayıs - Haziran 2018)
Yeni Dönem - Mustafa Kartal ile Nefes Teknikleri Atölyesi ( Suadiye & Cihangir )
Holoterapi: Bilinçaltı Nefes Grup Çalışması ( Suadiye: 22.04.2018; Cihangir: 15.04.2018 )
Duygu Yönetimi ve Farkındalık Eğitimi (Suadiye: 18.04.2018, Çarşamba )
Depresyona Karşı Nefes Teknikleri Eğitimi; ( Suadiye: 21.04.2018 - Cihangir: 28.04.2018 )
Nefes ile Zayıflama ve Kilo Kontrolü WS; Eğitmen: Figen Kocabıyık (25.04.2017, Cihangir )
Nefes Teknikleri ile Öfke ve Stres Yönetimi Eğitimi; ( Cihangir: 11.04.2018 - Suadiye: 20.04.2018 )
Nefes Kontrolü ile Panik Bozukluklarla Baş Etmenin Yolları; Eğitmen: Figen Kocabıyık ( Suadiye: 18.04.2018; Cihangir: 27.04.2018 )
Aile Dizimi Çalışması ( Suadiye & Cihangir ) (Nisan 2018 )
Zihnin Bütünsel Kullanımı İçin Nefesle Meditasyon; ( Suadiye & Cihangir )
Kadınlar için Yaşam Atölyesi; Eğitmen: Çiğdem Erdoğan ( Cihangir & Suadiye ) ( Nisan 2018 )
Hayatımızı Kolaylaştıran Nefes Egzersizleri WS; ( Suadiye )
Çember Çalışması; Eğitmen: Çiğdem Erdoğan ( Suadiye & Cihangir )
Kendini Sev, Hayatını İyileştir, Eğitmen: Etel Kıymaz ( Mart 2018 )
Mindful Eating / Yemek Yeme Farkındalığı WS ( Cihangir: 28 Mart, Suadiye: 05 Nisan )
Para Haritası Analizi Çalışması; Eğitmen: Meryem Ebru Sezen ( Suadiye: 31.03.2018 - Cihangir: 24.03.2018 )
  + tümünü listele

  Referanslar

  E-Bülten'e Katıl!
Eğitim, hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olmak olmak için lütfen E-Bülten’e katılın!

  Haftanın Yazıları
"İZİN VERME" MANİFESTOSU

Mustafa Kartal
20/09/2017
Öz - Merhamet: Önce Kendinize!

Melis Merih Kılıç
26/12/2016
Farkındalık Bizi Kim Yapar?

Melis Merih Kılıç
05/12/2016
  + tümünü listele

  Kitap & DVD
Sihirli Kristaller - Meryem Ebru Sezen

  Bu kitapta, bugüne kadar dünyada kristallerle ilgili yapılan birçok araştırmaların sonuçlarını, kendi kişisel çalışmalarımda elde e...
  + tümünü listele

| Sosyal paylaşım ağlarımız

 
 
Nefes Okulu Kişisel Gelişim ve Farkındalık Atölyesi
Tüm hakları saklıdır. 2018 ©
Tel: 0216 352 21 60 | GSM: 0541 201 94 77 | E-mail: info@nefesokulu.com